0
Your Cart

Moje první potjie

První potjie

Potjiekos (vyslovujte „pojkykos“) je tradiční afrikánské jídlo pocházející z Jižní Afriky. Doslovný překlad znamená „jídlo v malém hrnci“. Tradičně se vaří v kulatém litinovém trojnohém kotli, potjie, pocházejícím z tzv. Dutch Oven, přivezeném z Nizozemska do Jižní Afriky v 17. století. Najdete jej snad v každé vesnici i domácnosti po celé jižní Africe. Kotlík se ohřívá pomocí malého množství dřeva nebo dřevěného uhlí. Široce se v Jižní Africe rovněž používají malé lahve na LPG (obvykle 3 – 5 kg) s varnou deskou navrženou speciálně pro potjie.

V Jižní Africe není na společenských akcích nic tradičnějšího
než servírování lahodného potjie (vyslovujte „pojky“).

Jak vyčistit a připravit potjie hrnec pro první použití

Postup:

  • Vydrhněte kotlík teplou vodou a běžným prostředkem na mytí nádobí.
  • Zahřejte nad ohněm.
  • Znovu jej vydrhněte teplou vodou a běžným prostředkem na mytí nádobí.
  • Opět zahřejte nad ohněm.
  • Pomocí papírových utěrek otřete vnitřek hrnce a vnitřek víka. Kotlík vytírejte, dokud nebude papír čistý.
  • Naposledy vymyjte a vysušte.
  • Naolejujte slunečnicovým olejem.

Můžete začít kouzlit.

Potjie je společenská aktivita, kdy se hosté baví kolem krbu,
zatímco se potjie obvykle tři až šest hodin vaří.

Jak připravovat potjie​

Recepty tradičně zahrnují maso, zeleninu, jako je mrkev, zelí, květák nebo dýně, a škroby, jako rýže nebo brambory, vše pomalu vařené s holandským a malajským kořením, výrazným kořením raného jihoafrického období, ovlivněného kuchyní kultur, které na tomto území působily. Mezi další běžné přísady patří výrobky z mouky, jako jsou těstoviny, ale i například ovoce. Potjiekos pochází od prvních osadníků, kteří tímto způsobem v kotlíku potjie připravovali dušené maso ze zvěřiny a zeleniny. K zahuštění používali velké kosti. Každý den, když zastavili své vozy, položili kotlík nad oheň a nechali pokrm pomalu vařit. Staré kosti vyměnili za čerstvé a zkonzumované maso nahradili novým. Z masa používali zvěřinu, prase bradavičnaté, drůbež, jako jsou perličky, králíky a zajíce.

Rozdíl mezi potjie a gulášem je v tom, že potjie se během procesu vaření nikdy nemíchá a vždy se vaří pomalu na žhavém uhlí v litinovém hrnci.

Potjie s trochou kuchyňského oleje uvnitř se umístí na oheň, dokud není olej dostatečně zahřátý. Nejprve se přidá maso. Může to být cokoliv,
od drůbežího, jehněčího nebo vepřového masa až po hovězí. Maso se koření a pro dochucení se často přidává i alkohol – většinou pivo, Old Brown Sherry (sladká sherry) nebo dezertní víno. Když je maso lehce opečené, přidá se zelenina (například brambory) a hrubá kukuřičná mouka spolu s potřebným kořením. Dle šéfkuchaře může nebo nemusí být přidána voda nebo jiné tekutiny. Pokrm se nechá pomalu bez míchání vařit pod pokličkou. Cílem je, aby se příchutě různých ingrediencí mísily co nejméně. Míchání je velmi odsuzováno, neboť všechny přísady pak mají tendenci chutnat podobně, jako je tomu u guláše. Důvodem je, aby příchuť masa na dně mohla při pomalém vaření ochucovat veškerou zeleninu nahoře. Pokud je vaše potjie připraveno správně, měli byste stále vidět a chutnat všechny ingredience samostatně, stejně jako si vychutnat lahodný celek. Obvykle se potjie servíruje s rýží, těstovinami a podobně.

Napsat komentář

Přihlaste se k odběru novinek

Získejte všechny nejnovější zprávy, exkluzivní nabídky a další.