0
Your Cart

Grangehurst

GRANGEHURST

butikový červený sklep

Vinařství Grangehurst je butikový červený vinný sklep na svazích hory Helderberg ve Stellenboschi v Jižní Africe. Rodinný podnik má svoje kořeny v roce 1992 a specializuje se na výrobu ručně vyráběných červených vín a suchého růžového vína, vše za použití tradičních a udržitelných vinařských postupů. Grangehurst sklízí přibližně 80 tun odrůd červeného vína a produkuje kolem 60 000 lahví na ročník. Jejich praktický přístup, letité zkušenosti a nekompromisní smysl pro detail zajišťují, že pod značkou Grangehurst jsou stáčena pouze ta nejkvalitnější vína. Vinař Jeremy Walker vyrábí svá vína z Grangehurstu od roku 1992. Jeremy vybírá z nejkvalitnějších hroznů z oblasti Stellenbosch a snaží se, aby každý ročník byl vyroben tradičním způsobem – pomocí metod, které jsou ruční, tradiční a neuspěchané.

Příběh vinařství Grangehurst

Když Jeremyho rodiče, Eddie a Betty Walkerovi, v roce 1952 emigrovali z Anglie do Kapského Města, usadili se v pobřežní vesnici Camps Bay. Po 21 letech se pak přestěhovali na venkov Stellenbosch a koupili malou farmu s názvem Boplaas na svazích hory Helderberg. Rodina přejmenovala nemovitost na Grangehurst podle svých domovů, kde jako děti vyrůstali – „The Grange“, Bettyin domov v Birminghamu – a „Hurst Close“, ulici v Londýně, kde vyrůstal Eddie. Shodou okolností „grange“ znamená „venkovský dům s hospodářskými budovami“ a „hurst“ znamená „na kopci“, díky čemuž je Grangehurst velmi výstižný název pro nový domov této rodiny.

Během Jeremyho posledního roku na škole Eddie navrhl, aby zvážil kariéru ve vinařském průmyslu. Jeremy, který chtěl po stáži v jihoafrickém námořnictvu dělat „něco jiného“, se zapsal na Stellenbosch University na studium vinařství a enologie a v roce 1977 tam promoval. Po promoci pracoval Jeremy v Bertrams Devon Valley ve Stellenboschi a poté v Německu a Francii. Během přestávky ve vinařství Jeremy v roce 1980 dokončil MBA na Univerzitě v Kapském Městě a k vinařství se vrátil o šest let později, když pomohl založit vinný sklep v Clos Malverne, rovněž v Devon Valley.

Po šesti letech v Clos Malverne založil Jeremy v roce 1992 vlastní vinařství v Grangehurstu. Přestože jeho rodinný majetek byl příliš malý na to, aby mohl být životaschopnou farmou, měl ideální polohu pro založení vinařství, protože byl obklopený prvotřídními vinicemi Stellenbosch. Jeremy připojil bývalý squashový kurt v Grangehurstu a proměnil ho ve sklep. Zde drtil prémiové hrozny Cabernet Sauvignon, Pinotage a Merlot, které pocházely ze sousedních vinic. První ročník vyrobený v Grangehurst byl korunován Champion Wine na South African Young Wine Show – vysněný začátek tohoto malého červeného vinného sklepa.

V roce 1996 byl Jeremy pozván, aby se připojil k Cape Winemaker’s Guild, sdružení inovativních vinařů, kteří jsou uznáváni pro svoji významnou roli v rozvoji jihoafrického vinařského průmyslu.

V roce 2000 investoval s oftalmologem Dr. Johnem Hillem do 13ha pozemku ve Stellenboschi a v roce 2002 vysadil vinnou révu Cabernet Sauvignon. To, co začalo jako „komerční koníček“, se brzy vyvinulo v úspěšný obchod s vínem. V roce 2004 se k Jeremymu připojil Dr. John Hill, spolumajitel Sunset Vineyards, jako obchodní partner ve vinařství Grangehurst. Je to partnerství, které trvá dodnes.

vinice

Když Jeremy začal podnikat s vínem, nákup hroznů namísto vlastnictví vinic byl považován za poměrně inovativní a neobvyklou vinařskou praxi. K založení značky vína vyrobeného z nakoupených hroznů ho přiměl jeho přítel a vinař Neil Ellis, který je v SA uznáván jako první vinař moderní doby. Tato svoboda umožnila Jeremymu získávat některé z nejlepších plodů z prvotřídních vinic v oblasti Stellenbosch pro výrobu raných ročníků vín Grangehurst.

V roce 2000 ve spolupráci s Johnem Hillem koupil Jeremy 13hektarovou farmu s názvem Sunset Vineyard. Poté v roce 2002, po provedení nezbytného výzkumu a přípravy půdy, zasadili 6 hektarů klasické bordeauxské odrůdy Cabernet Sauvignon. Od ročníku 2005 Sunset Vineyard Cabernet Sauvignon spolu s Pinotage, Merlot, Shiraz a Petit Verdot z nejlepších vinic v regionu Stellenbosch poskytují vinařství hrozny potřebné k výrobě naší řady klasicky stylizovaných červených vín a suchého růžového vína. Stáří těchto vinic se pohybuje od cca 10 do 35 let. Vinná réva se pěstuje jako keřová réva i jako trelážované vinice a rostou na půdách, které se liší od písčitých, štěrkových půd Firgrove, červenožlutých půd Hutton a Clovelly v Helderbergu až po hluboké, vysoce potenciální žluto-hnědé půdy Tukulu a červeno-žlutohnědé Oakleaf půdy Sunset Vineyard.

Klima v „pobřežní oblasti“ Stellenbosch je podobné středomořskému podnebí některých velkých vinic v Evropě a také určitých částí Kalifornie, Chile a Austrálie. V regionu Stellenbosch také najdeme různé mikroklima, specifické pro každou vinici. Tato mikroklimata jsou ovlivněna blízkostí oceánu a také nadmořskou výškou a aspekty jednotlivých lokalit. Rozdíly v umístění, půdě, mikroklimatu a vinohradnických postupech přispívají ke komplexnosti a fascinaci našich vín. Degustace a míchání vín z různých vinic jsou jedním z nejzajímavějších aspektů našeho procesu výroby vína.

Naše metody výroby vína jsou ruční, tradiční a neuspěchané

Během sklizně se hrozny sklízejí ručně a dodávají se do sklepa v malých bednách (± 18 kg na bednu). Hrozny se vyklápějí na počáteční třídicí plošinu, aby se před rozdrcením odstranil jiný materiál (materiál jiný než hrozny) a nezralé nebo přezrálé hrozny. Po tomto počátečním procesu třídění procházejí celé trsy odstopkováním, kde se bobule oddělují od stopek a přistávají na třídicím stole pro proces druhého ručního třídění. Hrozny jsou poté rozdrceny mezi dvěma pryžovými válci, které jsou rozmístěny tak, že přibližně 50% hroznů projde jako celé bobule. Rmut ze šťávy a slupek se pak čerpá do fermentačních nádrží.

Naše červená vína kvasíme v otevřených kádích zvaných „kuipe“ a slupky během kvašení ručně srazíme nerezovými lopatkami („pigeage“). Tento pracný proces umožňuje optimální extrakci barvy a taninu v našich červených vínech. Na konci fermentačního procesu lisujeme slupky v dřevěných košových lisech a mladá vína přečerpáme do nerezových tanků a dubových sudů. Vína zrají v sudech 18 – 36 měsíců, což poskytuje dostatek času na přirozené vyčeření vína metodou usazování a stočení. K čiření našich červených vín nepoužíváme žádné enzymy, čiřidla, odstředivky ani filtry. Nicméně naši směs Cape Rosé před plněním do lahví stabilizujeme a filtrujeme. Náš systém stáčení se v průběhu let vyvíjel a nyní jsme schopni stáčet velmi šetrně bez použití jakýchkoli pump. Víno proudí gravitací přes kartušový filtr z našich horních stáčecích tanků do ručního 6hlavého plnicího stroje. Naše lahvová vína jsou uchovávána v ideálních podmínkách, dokud se nerozhodneme vydat určitý ročník, po kterém se finální etiketování a balení provádí ručně.

Přihlaste se k odběru novinek

Získejte všechny nejnovější zprávy, exkluzivní nabídky a další.